0

4 miesta, kde sa dajú stiahnuť e-booky zadarmo

„Mám čítačku ebookov, tablet, smartfón, aj chuť do čítania, len knihy akosi nikde.“ – s týmto už asi zápasil každý. Dnes vám preto dáme štyri tipy kde nájsť elektronické knihy na stiahnutie zdarma (a pritom legálne).

Že sú knihy chránená autorským právom vie takmer každý, no málokto tuší, že táto ochrana po istom období (podľa štátu a konkrétnej legislatívy od pár desiatok až po stovky rokov) padá a samotné dielo je tak dostupné pre všetkých zdarma. Práve toto využívajú niektoré online zbierky kníh (akési virtuálne knižnice), kde si môžete dané knihy stiahnuť ako e-book, úplne zdarma a pritom plne legálne.

Začneme slovenským zlatyfond.sme.sk – práve tu nájdete mnoho kníh ktorými nás mučili v školách ako „povinným čítaním“. Oplatí sa prekonať nadobudnutú averziu a niektoré tituly skúsiť. Medzi klasickými dielami sa totiž neobjavili len preto, že ich niekto napísal, ale obvykle stoja za to aj kvalitou.

Podobným projektom, avšak už v cudzom jazyku (angličina, nemčina, …) je aj projekt gutenberg.org, tu už však môžu knihy publikovať viacmenej všetci a teda okrem niekoľkých klasických diel, tu nájdete aj mnoho úplne neznámych. Či im dáte šancu je len na vašom rozhodnutí.

Ak vám až tak „cudzie“ jazyky robia problém, ale češtinu zvládate ešte obstojne, tak môžete skúsiť aj palmknihy.cz. Okrem toho, že predávajú mnoho rôznych titulov v elektronickej podobe, majú aj sekcie s knihami zdarma.

Najviac toho samozrejme nájdete ako inde na googli 🙂 Nie však na tom klasickom ale ak skúsite http://books.google.com/. Vznikajú tu len dva problémy:

  • 1. ak neviete, čo chcete, tak to len ťažko nájdete – google neponúka katalóg, ale klasicky tam hľadáte knihy podľa požiadaviek
  • 2. v indexe google zobrazuje nie len knihy zdarma, ale aj tie platené, z ktorých si môžete niekedy prečítať len úryvok. Pri hľadaní materiálu na čítanie tak nakoniec môžete byť len zbytočne sklamaní, že niečo čo chcete tam síce je, ale len za penazie.

Tak, či tak, veríme, že niektorý zo zdrojov vám pomôže nájsť nové elektronické knihy na čítanie 🙂

admin

Pridaj komentár