E-book aplikácie pre Android

Nejeden milovník kníh už zaplakal, keď sa svojej knihy musel vzdať .Práve preto sú tu takzvané e-book aplikácie a takzvané „čítačky“( zariadenia) ,aby nám tento problém pomohli vyriešiť. My sa ale budeme venovať iba e-book aplikáciám. Nie sú výhodné iba vďaka svojej praktickosti, ale neraz na nich ušetríte. Ak ste práve prišli nato, že aj vy vlastníte takýto Android, alebo ho už máte a chceli by ste takúto e-book aplikáciu no neviete akú, povieme vám o tých najznámejších a bezplatných. A možno sa po prečítaní tohto článku rozhodnete takýto Android zaobstarať.

Amazon Kindle

Amazon okrem prevádzky internetového obchodu prišiel aj na iný spôsob, ako si získať ďalších zákazníkov. Prišiel totiž s e-book aplikáciami zadarmo. Sú dostupné pre smartfóny, tablety a aj počítače. Ako sa na ich stránke uvádza, stačí, aby ste si knihu kúpili raz a budete ju môcť čítať na akomkoľvek zariadení, ktoré bude mať v sebe nainštalovanú e-book aplikáciu od spoločnosti Amazon. Ich e-book aplikácie navyše obsahujú takzvanú Whispersync technology, ktorá uloží stránku, ktorú ste naposledy čítali do pamäte a následne môžete tú istú knihu čítať na inom zariadení od tej istej strany kde ste skončili. Okrem e-book aplikácie uviedol Amazon na trh aj vlastnú druh „čítačiek“ o ktorých sa dočítate neskôr.

Aldiko Book Reader

Aldiko Book Reader ( ABR) si svoju klientelu získala najmä škálou možností, ktoré ponúka. Či už je to zmena veľkosti, farby, štýlu písma alebo zmena pozadia, vzdialenosť medzi riadkami, zarovanie a dokonca mód pre nočné čítanie. Do tejto čítačky je možný presun EPUB a PDF súborov ako aj možnosť kúpy kníh on-line. ABR je prispôsobená najmä na tablet a smartfón. Táto e-book aplikácia si získala už viac ako 13 miliónov fanúšikov vo viac ako 200 krajinách sveta. Je predinštalovaná vo viac ako 20 zariadeniach s týmto systémom. Bohužiaľ, v ABR chýba slovenčina. Najlepším spôsob je vyskúšať. Aj z toho mála čo sa nám podarilo zistiť je však spokojnosť zaručená.

Moon+ Reader

Možno ste už o Moon+ Reader ( ďalej používaný ako MR) počuli. Bol stiahnutý z predaja Google Play pre porušovanie autorských práv. Teraz je však späť a má šancu opäť obhájiť svoju kvalitu. MR e-book aplikácia je dostupná v dvoch verziách. Neplatenej a komerčnej. Po návrate na trh však bola komerčná cena výrazne znížená o približne 50 percent pôvodnej ceny. MR bol a stále je populárny pre offline slovníky , ktoré si môžete stiahnuť priamo v MR. Taktiež podporuje veľa formátov (.txt, .html, .epub, .umd, .fb2, .chm, .zip aj .OPDS) a možnosť práce s čítaným textom,  inteligentné odstavce, reálny efekt otáčania stránok, pokročilé delenie knižnice podľa rôznych kritérií, možnosť vyznačenia slova či časti textu farbami alebo podčiarknutím. MR je dobrou voľbou pre ľudí, ktorí si dajú záležať na estetike. MR e-book aplikácia má totiž animáciu pri prevrátení strany! Rozdiel medzi ozajstnou knihou a „čítačkou“ sa tak zmenšuje. Čo sa týka ovládania za zmienku stojí  orientácia obrazovky a akcia pri zatrasení telefónu. Ale jedna vec, na ktorú sme tak dlho čakali a dočkali sa- jazyk je dostupný v slovenčine aj češtine! Zvláštnosťou je aj možnosť – vysloviť( označené slovo). Ak by ste čítali cudzojazyčnú literatúru a radi sa niečo priučili niet lepšieho spôsobu. MR obsahuje aj tkzv. Stavový riadok, ktorý vám v spodnej časti displeja zobrazuje informácie o aktuálnom stave vašej batérie, o aktuálnom čase, názve knihy a vašej pozícii v nej a o vašej polohe v % (koľko % knihy ste už prečítali). Pre niekoho to môže byť rušivým elementom, ale ak je to napríklad kniha  povinnej literatúry ,je to len a len povzbudzujúce.

MR Pro e- book aplikácia je platená verzia a líši sa od tej bezplatnej hlavne tým, že neobsahuje reklamy, podporuje multi-touch funkcie, text-to-speech funckiu po zatrasení telefónom, možnosť zaheslovania aplikácie, podpora ovládania pomocou klávesov na BlueTooth headsete, podporu pridávania odkazov na knihy priamo na domáce obrazovky, podporu pokročilého zdieľania či zákaznícku podporu cez e-mail priamo vývojárom. V Google Play Store kúpite túto za 3,60 eur.

FB Reader

Za prvé, nespájajte si to s Facebook-om. Nemá žiaden súvis s touto spoločnosťou. Po druhé táto e-book aplikácia vám umožní popustiť uzdu fantázii. Môžete si ju nastaviť ako tak ako „vám sedí“. Určite vás zaujme aj podpora externých TrueType/OpenType fontov či delenie slov v 16 svetových jazykoch.  FB Reader vyniká hlavne svojou jednoduchosťou. Tak ako aj v iných, aj tu si môžete kúpiť knihy on-line , dokonca niektoré knižnice sú vopred nainštalované. FB Reader podporuje niekoľko offline slovníkov – ColorDict, všetky Slovoed slovníky od Paragon Software, Fora Dictionary, FreeDictionary.org aj LEO dictionary.  Je lokalizovaná do 14 svetových jazykov a je open-source (GPL). Oceniť by ste mohli vypnutie podsvietenia softvérových a hardvérových klávesov počas čítania, nastavenie akcií a gest pre posuv strán, animácia posuvu, rýchlosť animácie a ako bonus FBReader vám každý deň ukáže jeden tip ako zefektívniť vaše čítanie- poteší, no nie ?

Cool Reader

O Cool Reader( CR) sa môžete dopočuť už aj na Slovensku. Nemožno o ňom zistiť až toľko veľa z odbornej stránky, zato pár informácií by sa našlo. Cool reader si ale pre upozornenie vyžaduje Android s verziou 1,5 a vyššie. Cool Reader je zadarmo, ale je možné ho podporiť.
Cool Reader je e-book aplikácia,ktorá podporuje čítanie vo formátoch  EPUB, FB2, TXT, DOC, RTF, HTML, CHM, TCR, PDB, PML. Niektorí by si však mohli posťažovať, že táto e-book aplikácia nepodporuje formát docx. Alebo pdf. Súbory. Ako aj predošlé má animáciu stránok, záložky v texte (komentáre alebo opravy) – vhodné pre korektúr, ďalej vstavaný prehliadač súborov, rýchly prístup k naposledy čítaním knihám, on-line katalógy (OPDS), prevod textu na reč (TTS), denný a nočný režim , úpravu jasu pomocou ľavého okraja displeja, paperbook – animáciu otáčania stránok, čítanie kníh z archívov ZIP, automatické preformátovanie súborov .txt . Navyše  je dostupný aj v slovenčine na Google Play. Cool Reader si veľa užívateľov aj Slovákov nevie vynachváliť! Ak chcete dať na rady iných, uvažujte nad ňou.

iReader

iReader e-book aplikácia je o niečo náročnejšia ako Cool Reader. Ak si budete chcieť užiť jej funkcie, potrebujete mať Android s verziou vyššou ako 1.6. iReader podporuje formáty .txt, .chm, .pdb (EReader, Mobipocket), .umd (popular Chinese ebook format), .html a známe formáty pre obrázky (PNG, GIF, BMP a JPEG) – na škodu by nebolo JPG- a tiež podporuje animáciu pri otáčaní listov. Samozrejmosťou je aj záložka, možnosť prečítať si detaily o knihe, pridať vlastný prebal knihy, vyhľadávanie výrazov, listovanie v kapitolách. Táto e-book aplikácia je vyvíjaná čínskou firmou ZhangYue , preto sa nezľaknite, ak vám pri jej spustení nabehnú na obrazovku čínske znaky. Je to jedna z chýb , na ktoré sa nemyslelo a nájde sa veľa ľudí, ktorí na to nadávajú . Nastaviť to, zrejme nebude práve najľahšie. Využite slovníky, alebo si zájdite do mesta- čínskych obchodov tu máme dosť a niekto ochotný sa snáď nájde. Ako už aj pri iných, v iReader si môžete nastaviť všetko od farby, typu a veľkosti písma až po pozadie na pozadí knihy. Taktiež podporuje mód deň a noc. Výhodou je možnosť nastaviť si pevne obrazovku buď iba na „výšku“ , alebo na „šírku“. Pre ľudí, ktorí radi cestujú, alebo čítajú vo vani je tu možnosť automatického pretáčania strany, kedy sa strana otočí to vami určenom časovom limite. Vyznačuje sa praktickosťou a jednoduchosťou- až na tú čínštinu.

Kobo eBooks

Táto e-book aplikácia si od jej tvorcov získala prívlastok ako zábavná. Ako iné ,aj ona poskytuje obchod s knihami, ale prívlastok zábavná získala zrejme vďaka tomu, že spolupracuje s Facebook-om , Twiterom a DropBox aplikáciami ( vytvára bezpečné on-line úložisko dát na internete). Pomocou tejto e-book aplikácie môžete prispievať priamo na facebook a podeliť sa tak so svojimi zážitkami z knihy. Môžete o nej hovoriť, vidieť kto ju číta tiež, čítať názory iných na túto knihu. Dokonca sa dozviete ako rýchlo ste čítali stranu, kapitolu. Kobo taktiež motivuje k čítaniu. Za každú prečítanú knihu, za každý príspevok, za čítanie v noci , za označenie obľúbenej pasáže. Nespočetne veľa myšlienok, aby sa pre vás čítanie stalo zábavnejším. Kobo vám určite bude mať čo ponúknuť. Okrem toho, že je dostupná pre Androidy, ste sa s ňou mohli stretnúť aj na iPad-och a iPhone. Nájdete ju aj predinštalovanú vo vybraných tabletoch ako Samsung Galaxy Tab. Je dostupná pre Androidy s verziou 4.0, ale v základne sa líšia od typu zariadenia.

To by bol stručný zoznam toho najlepšieho čo doteraz prišlo na trh. Aj tak je pre vás najlepším systémom skúšať, skúšať, skúšať. Napriek tomu veríme, že sa vďaka tomuto článku vo svete e-book aplikácií nestratíte.

Pridaj komentár