0

Sťahovanie ebookov / eboky na stiahnutie

Náš nedávny článok sa stretol so zaujímavým ohlasom a reakciami – mnoho ľudí nám písalo, prečo sme nespomenuli aj iné „zdroje“, kde sa dajú stiahnuť ebooky zadarmo.

Jednalo sa o viacero služieb, či web stránok, ktoré však majú spoločné jedno – obsah na nich je niekedy nelegálny, či porušujúci autorské práva. Preto sme sa najprv rozhodli nespomínať ich. Podľa všetkého sú však v komunite čitateľov e-bookov tak známe, že skôr, či neskôr na ne narazí každý.

Jedná sa vo veľkej miere napr. o služby na zdieľanie obsahu ako napr. rapidshare.com, alebo naše lokálne uložto.sk, či stiahnito.sk (bývalý hellshare). Tieto síce majú väčšinou v pravidlách uvedené, že obsah ktorý na ne užívateľ nahráva nesmie byť v rozpore s autorskými právami, no realita je taká, že to dodržiava málokto.

Lokálnej komunite čitateľov e-bookov je známy aj český portál ebookforum.cz (ktoré sa medzičasom zmenilo na ebookeater.cz / staré fórum je k nájdeniu na forum.ebookeater.cz), či „databáza ebookov“ na xtrance.info.

Tu už je to s legálnosťou „kúsoček lepšie“. Nájdete tam väčšinou buď knihy, ktorých autorské práva už vypršali a sú tak dostupné zdarma legálne, alebo a ich autori sami rozhodli šíriť zdarma. V prípade nelegálnych ebookov na xtrance sú tiež napr. často „nedostupné“, resp.  na požiadanie autori databázy namiesto odkazov k stiahnutiu zverejnia odkaz na eshop, kde sa dá daný ebook legálne zakúpiť. Dalo by sa povedať, že sa riadia filozofiou v zmysle „čítať budeme tak či tak, no ak nám dáte možnosť kúpiť tak neváhame legálne – druhú možnosť využívame len v prípade nutnosti“.

Osobne nám je proti srsti akékoľvek nelegálne sťahovanie ebookov. Zdroje, ktoré sme však minule uviedli neobsahujú všetky dostupné knihy, ktoré je možné čítať zdarma legálne (niektorým vypršali autorské práva len nedávno a dané weby ich ešte nezaradili do ponuky). Práve tieto môžete nájsť aj v spomínaných iných zdrojoch.

Majte však vždy na pamäti, že každá kniha je niekoho dielom, niekto si s ňou dal námahu a jej tvorba ho stála pravdepodobne obrovské množstvo času. A tým nemyslíme len autora samotného. Na každej knihe odvedie veľa práce napr. aj korektor, vydavateľ, grafik atď. Bez nich, by ste si žiadnu knihu neprečítali a odmenu za ťažkú prácu v podobe pár eur za jednu kópiu ich diela si rozhodne zaslúžia.

Vyhnite sa preto tým nelegálnym e-bookom a siahnite po daných zdrojoch len v prípade, že je obsah z nich stiahnutý plne legálny.

admin

Pridaj komentár