E-book aplikácie pre iPhone, iPad – zariadenia s iOS

Článok je venovaný najmä majiteľom zariadení z iOS (iPhone, iPad). Pokúsili sme sa pre vás vybrať tie najznámejšie a najpoužívanejšie. Je už len na vás, či ich zaradíte aj medzi najkvalitnejšie. Základy e-book aplikáciu sú často veľmi podobné, líšia sa iba drobnosťami. Tak pozorne čítajte, pretože možno iba jedna drobnosť rozhodne, ktorú si zvolíte.

Kindle for iPhone

Amazon nezaháľal a dnes si môžete e-book aplikáciu Kindle stiahnuť zadarmo aj do vášho iPhonu. Tak ako aj ich čítačky a e-book aplikácie pre Androidy obsahuje Whispersync technology, ktorá umožňuje pokračovať v čítaní knihy tam kde ste prestali aj po vypnutí aplikácie. Ukazuje vám koľko z knihy ste už prečítali, umožňuje všetky úpravy písma, nakupovanie kníh cez Amazon.com z akéhokoľvek prehliadača. Taktiež obsahuje možnosť označenia slov, možnosť vypožičania kníh z miestnej knižnice priamo do iPhonu( na Slovensku táto možnosť nie je), môžete si prečítať pdf. súbory priamo z aplikácie Mail, Safari, alebo prenesením z iTunes. Stiahnuť si ho môžete na stránke Amazon.com.

Kobo e-book

S Kobo ste sa mohli stretnúť už v predchádzajúcom článku, alebo na svojom Androide. Okrem iného je dostupný aj pre iPhony. V tomto prípade sa Kobo zameriava najmä na nové knihy a bestsellery. Je známy aj svojimi zľavami a akciami. Rovnako aj Kobo e-book aplikácia pre Android, ponúka možnosť pripojenia na Facebook a následného zdieľania informácii na časovej osi a kontaktu s inými používateľmi Kobo cez takzvaný Kobo Pulse. Je možné si ju stiahnuť priamo na stránke spoločnosti Kobo.

Stanza

Táto aplikácia je vytvorená úplne jednoducho a môže si ho dovoliť naozaj každý, nakoľko je zdarma. Knihy môžete sťahovať priamo z internetu pomocou aplikácie a vyberať z on-line katalógov. Môžete pomocou nej čítať aj časopisy, magazíny . Navyše tu môžete čítať aj pdf. súbory. Stanza podporuje HTML, PDF, Microsoft Word a Rich Text Format čítanie, rovnako ako všetky hlavné eBook štandardy. Ako aj pri spomínaných e-book aplikáciách Stanza poskytuje možnosť meniť štýl, farbu písma. Aplikácia automaticky reaguje na podnety telefónu a tak otáča obrazovku s textom podľa vaše potreby. Jednou z nevýhod, ktoré by sme mohli spomenúť je, že je trochu z pomalších e-book aplikácií.

Book Shelf

Ak sa rozhodnite investovať do niečoho kvalitnejšieho a viete, že knihy budete čítať pomocou iPhonu ešte dlhý čas, porozmýšľajte o e-book Book Shelf aplikácii. Rozhodne je drahšou nakoľko jej cena je približne 74 eur. Je len na vás, či vás táto e-book aplikácia osloví natoľko, aby ste si ju zakúpili.
Book Shelf je oproti e-book aplikácia Stanza oveľa rýchlejší a podporuje viac formátov súborov. Vrátane pdb. podporuje aj pdf., doc., rtf., html. A určite vás poteší aj možnosť prečítať si knihy, ktoré sú vo forme ZIP. Knihy si môžete sťahovať priamo z internetu, alebo kopírovaním priamo do adresára. Ak by ste čítali v noci, je možné prispôsobiť si pozadie na tmavé a zvoliť si ľubovoľnú farbu písma , aby ste si nekazili zrak. Ak nie ste práve jazykovo zdatný, môžete si zvoliť české kódovanie. Stanza je jednou z odporúčaných e-book aplikácií na zahraničných portáloch.

iBooks

iBooks je jednou z ďalších aplikácií vytvorených spoločnosť Apple. Môžete si ju zadarmo stiahnuť priamo z ich stránky Apple.com. Táto e-book aplikácia obsahuje vlastnú knižnicu, kde si môžete vybrať z viac ako 1,8 milióna titulov. Mnohé z nich však nájdete aj zadarmo. Treba však povedať, že ak nie ste veľmi dobrý v angličtine ťažko si pre seba knihu nájdete. iBooks ponúka aj možnosť prečítať si ukážku knihy zadarmo a spolupracuje s iCloud -poskytuje vám prístup k vašej hudbe, fotkám, kalendárom, kontaktom, dokumentom a ďalšiemu obsahu z ľubovoľného zariadenia- a slúži hlavne nato, aby ste svoje knihy mohli čítať aj na iných zariadeniach ako napríklad iTouch. iCloud ich totiž uloží na „policu“ kde ich následne môžete vybrať kedy chcete. Je atraktívna vďaka jednoduchému pretáčaniu stránok jedným pohybom a možnosti upraviť si knihu do jedného zvislého zvitku- takže s otáčaním stránok si nemusíte robiť starosti. Jeho vymoženosťou je denný a nočný režim a  možnosť zmeny písma.

Bluefire Reader

Bluefire Reader nie je obľúbený len v zahraničí. Dostal sa už aj k nám a je odporúčaný práve pre iPhony. Je možné stiahnuť si ho zadarmo a špecializuje sa najmä na súbory typu ePUB. Hovorí sa tiež, že je tou najlepšou voľbou pokiaľ chcete čítať Adobe ® Content Server. Podporuje aj možnosť čítania súborov vo formáte PDF. Jedným jednoduchým dotykom môžete označiť záložky, anotácie , vyhľadať definíciu a zdieľať výňatky prostredníctvom e-mailu, Facebooku a Twitteru. Ak máte veľkú zbierku kníh môžete ich usporiadať do zbierok. Jeho najnovšia verzia 1.9.7 bola predstavená 23. Mája 2013, takže ak ste túto e-book aplikáciu v minulosti zavrhli, vyskúšajte ju znova! Buď sa vám zapáči, alebo ju odkopnite zas. Za vyskúšanie však nič nedáte.

Na záver je potrebné spomenúť, že väčšina týchto aplikácii nie je navrhnutá pre slovenských alebo českých spotrebiteľov. Ak vám angličtina prekážať nebude 0,tak vybrať si pre vás nebude problémom. Samozrejme základné úkony ako otvoriť, uložiť, ukončiť sú všetkým dobre známe, tak veríme, že si čítanie užijete.

Pridaj komentár